US SAILING Center - Martin County
2016 C420 ASSOCIATION MIDWINTER CHAMPIONSHIP
13-15 February 2016
Split # 3, Silver Division, 52 Boats
Series Summary, Preliminary 
Pl Sail Crew Subgroup Spl 3 From Tot 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 7295 Sebastian Clark & Justin Louden   Silver Key Biscayne Yacht Club 193 21 30 17 30 (33) 13 21 28 24 1 8
2 6701 Luke Ingalls & Jacqueline Morrison   Silver Sakonnet Yacht Club 198 18 16 29 32 30 26 33 (35) 11 2 1
3 6412 Georgia Lewin-LaFrance & Antonia Lewin-LaFrance Female Silver RNSYS 201 19 (53\UFD) 11 21 6 6 53\BFD 53\DSQ 3 7 22
4 7061 Jack Murphy & Connor Blanchet   Silver Chatham Yacht Club 210 (40) 23 14 25 16 35 36 19 6 18 18
5 7539 Cameron Baird & Alec Baird   Silver Pointe Claire Yacht Club 214 27 32 27 33 27 22 (53\BFD) 31 8 4 3
6 5253 Seth Rizika & Josh Zeelander Junior Silver wianno Yacht Club 235 (53\DNF) 40 34 24 35 34 16 38 4 5 5
7 5801 Steven Leuck & Emma Batcher   Silver Mission Bay Yacht Club 246 16 20 32 23 31 24 (38) 26 37 23 14
8 9 Connor Nelson & Erica Brown   Silver DIYC 252 35 34 43 34 37 21 31 (53\BFD) 12 3 2
9 7710 Patrick Wilkinson & Peter Werner   Silver South Beach Yacht Club 252 28 37 38 24 36 (53\UFD) 15 33 5 15 21
10 7226 Thomas Samuels & Andrew Huang   Silver PYSF 257 (53\UFD) 42 26 38 39 27 30 28 17 6 4
11 4061 Grace Mooradian & Eric Heilshorn   Silver Portland Yacht Club 259 11 35 (48) 31 25 28 32 25 27 34 11
12 7268 Emily Bornarth & Chloe Hudgins Female & Junior Silver USSCMC-Edward Teach Youth Sailing Association 261 36 37 38 (42) 26 12 24 36 15 17 20
13 7294 Cesare Allocco & Nico Leshaw Junior Silver Key Biscayne Yacht Club 275 14 30 37 29 30 34 23 34 10 (53\DSQ) 34
14 9291 Joshua Temko & Sage Walters   Silver CCSC-DYSA 279 33 25 19 23 36 30 46 45 (53\BFD) 16 6
15 7842 Joseph Politi & Tyler Davis Junior Silver PYSF-StFYC 281 12 18 44 17 22 43 49 26 35 (53\DNF) 15
16 9713 David Wood & Catherine Reynolds   Silver Balboa Yacht Club 281 31 29 32 (48) 38 38 22 21 19 32 19
17 3651 Alexander Temko & Scott Walters Junior Silver CCSC-DYSA 282 22 34 35 35 33 5 (43) 29 30 31 28
18 7266 Zachary Boogaart & Adriana Munao   Silver USSCMC 289 40 39 40 29 38 (53\UFD) 45 29 13 9 7
19 7835 Raymond Groble & Will Davies   Silver Chicago Yacht Club 293 33 44 36 37 29 39 35 (53\BFD) 9 19 12
20 7782 Kaila Pfrang & Sydney Spruill Female Silver Hampton Yacht Club 299 24 (53\DNF) 53\DNF 41 32 35 25 21 20 21 27
21 7219 Julia Johansson & Olivia de Olazarra Female & Junior Silver CRYC 304 34 38 33 28 44 (53\UFD) 30 23 33 8 33
22 8888 Trent Shaw & Louis LaFontisee Junior Silver CRYC 306 39 22 28 52\SCP 40 41 38 23 (53\DNF) 14 9
23 7846 Ellen Fuller & Tommy Szymanski   Silver Chatham Yacht Club 308 35 31 33 32 (42) 31 42 36 7 30 31
24 6260 Rowan Byrne & Remington Hutchins   Silver Manchester Yacht Club 309 25 26 36 36 (49) 36 41 47 2 25 35
25 7900 Carrie Marshall & Kayla Wherry Female Silver Team Sail On 321 29 18 28 17 34 (53\UFD) 53\BFD 35 1 53\DNF 53\DNC
26 7783 T. Harrison Parker & Jack McKenna Junior Silver Hampton Yacht Club 323 29 35 40 41 37 36 (44) 41 28 13 23
27 7269 Chris Kiener & Griffin Pollis   Silver USSCMC 326 19 25 39 40 48 23 25 40 14 (53\DNF) 53\DNS
28 7790 Ian Hunter & Katherine Cardozo   Silver fort walton yacht club 338 38 33 41 42 (50) 41 41 40 16 10 36
29 4769 Harrison Koller & Elizabeth Hupp   Silver Annapolis Yacht Club 343 25 28 42 35 46 17 16 42 39 (53\DNC) 53\DNF
30 7717 Stephen Pellegrino & Fraser Pesek Junior Silver Wianno Yacht Club 343 34 24 31 27 28 40 37 16 (53\DNF) 53\DSQ 53\DNF
31 3353 Michael Lively & Isabella Chao Junior Silver Encinal Yacht Club 351 37 46 41 50 40 (53\UFD) 18 38 18 53\DSQ 10
32 7840 Christian Brown & Oliver Olsen Junior Silver Sequoia Yacht Club-PYSF 355 24 38 47 44 47 39 (48) 46 29 11 30
33 6389 Cameron Holland & Michael Suekama   Silver Community Sailing of Colorado 358 43 42 42 39 45 (46) 45 42 31 12 17
34 7280 Alexander Mazzeo & Sydney Register   Silver BYSC 366 38 27 37 43 43 31 34 39 21 (53\DSQ) 53\DNC
35 7665 Isabella Lemole & Lillie Myers Female Silver sarasota youth sailing program 371 (53\UFD) 53\UFD 34 53\DNF 41 29 21 34 26 27 53\DNF
36 7819 Matthew Wright & Jacob Kowalski Junior Silver Peninsula Youth Sailing Foundation-StFYC 372 37 39 43 40 47 43 43 45 22 (53\DNF) 13
37 3277 Walter Gnann & Sarah DeLoach   Silver BYSC 375 31 (53\DNF) 53\UFD 39 25 53\UFD 39 37 23 22 53\BFD
38 7286 Ian Blume & Rodrigo Prado   Silver Key Byscaine Yatch Club 378 45 40 45 47 41 40 (53\BFD) 44 25 35 16
39 69 Max Williams & Makalynne Dyer   Silver Community Sailing of Colorado 383 41 43 46 (48) 48 38 42 37 32 24 32
40 1 Tyler Mowry & Annabelle Hutchinson   Silver AYC 390 41 36 39 30 43 28 23 44 (53\DSQ) 53\DNC 53\DNC
41 6244 Gage Schoenherr & Claire Oursler   Silver Clearwater Community Sailing Center 404 39 41 31 44 44 47 44 41 (53\DNS) 20 53\DNF
42 881 Sean Toro & Colin Figley Junior Silver davis island yacht club 406 43 45 (53\DNF) 49 49 53\UFD 36 46 34 26 25
43 7568 Helen Randolph & William Quinn Keenan   Silver Lake Forest 413 32 (53\BFD) 44 46 46 45 50 43 53\BFD 28 26
44 7267 Dylan Brazee & Chandler Scott   Silver USSMC 414 42 33 45 45 39 42 39 43 (53\DNF) 33 53\DNS
45 7335 Thomas Erisman & Daniel Erisman Junior Silver Encinal YC-Richmond YC 415 44 47 47 47 29 37 27 31 (53\DNF) 53\DNF 53\DNF
46 12 James Nichols & Jack Keel   Silver diys 425 47 44 49 (53\DNF) 51 44 47 49 36 29 29
47 6252 Hallie Muller & Erin O'Brien Female Silver Clearwater Community Sailing Center 445 45 48 (53\DNF) 51 52 45 46 47 38 36 37
48 1142 Will Glasson & Anthony Xie Junior Silver PYSF 452 46 (53\UFD) 46 46 34 42 40 39 53\DNC 53\DNF 53\DNF
49 7843 Collin Sealey & Delaney Brown   Silver USSCMC 465 42 41 (53\DNF) 53\DNS 45 37 40 48 53\DNC 53\DNF 53\DNF
50 6315 Mateo Rodriguez & Sophia Wicks Junior Silver CCSC 479 36 43 48 43 50 (53\DNS) 47 53\DNF 53\DNC 53\DNF 53\DNF
51 6145 Skye Shepherd & Christopher Guido   Silver Lake Forest Sailing 488 (53\DNC) 53\DNC 53\DNC 53\DNC 53\DNC 53\DNC 53\DNC 53\DNC 40 53\DNF 24
52 6420 John Michel & Nicholas Banull Junior Silver Clearwater Community Sailing Center 493 44 45 (53\DNF) 45 53\DNF 48 51 48 53\DNC 53\DNF 53\DNF

Principal Race Officer: Campbell Rich
Chief Judge: Harry Keith
 
Principal Race Officer: Campbell Rich
Chief Judge: Harry Keith

15-Feb-16, 15:22:00
St. Pete Scorer