US SAILING Center - Martin County
2016 C420 ASSOCIATION MIDWINTER CHAMPIONSHIP
13-15 February 2016
Split # 3, Gold Division, 52 Boats
Series Summary, Preliminary 
Pl Sail # Crew Subgroup Sp 3 From Tot 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 707 Wiley Rogers & Jack Parkin   Gold TCYC-LYC-Lisot 12 1 1 (2) 1 1 2 1 1 1 1 2
2 7213 Ivan Shestopalov & Mario Gonzalez   Gold CRYC 60 6 5 5 2 14 3 4 5 (36) 9 7
3 9119 Shawn Harvey & James Westerberg   Gold Coral Reef Yacht Club-LISOT 68 (53\UFD) 8 1 3 12 8 5 20 3 3 5
4 6207 Timothy Greenhouse & J. Noble Reynoso   Gold American Yacht Club-Wadawanuck Club 76 4 9 7 2 4 (53\UFD) 11 7 27 2 3
5 7338 Jack Brown & Kelsey Slack   Gold Toms River Yacht Club 80 11 2 1 1 2 14 11 6 28 4 (32)
6 5711 Louisa Nordstrom & Zach Jordan   Gold Sarasota Youth Sailing 90 7 5 3 14 15 1 2 (30) 7 24 12
7 7838 Dylan Ascencios & Hunter Skinner   Gold Lakewood Yacht Club 91 10 6 9 5 11 24 7 3 4 12 (28)
8 7217 Jack Johansson & Claudia Loiacono   Gold CRYC 94 18 8 7 5 7 15 13 2 (19) 18 1
9 6283 Trevor Bornarth & Katie Bornarth   Gold USSCMC-Edward Teach Youth Sailing Association 101 1 4 3 3 7 1 33 10 (37) 13 26
10 7278 Clay Snyder & Isabella Farina Junior Gold CRYC 112 9 6 8 8 (35) 2 14 2 25 34 4
11 7334 Alfonso Garcia Bringas & Daniel O Farril   Gold Porto Bravo 113 5 3 14 25 3 13 20 4 20 (28) 6
12 7272 Tucker Weed & Vera Mariani   Gold CRYC 114 4 1 4 18 5 (32) 12 17 9 29 15
13 7056 Connor Bayless & Kimmie Leonard   Gold Annapolis Yacht Club 116 6 15 6 4 1 (53\UFD) 4 16 16 19 29
14 7212 Eduardo Mintzias & Katie Lounsbury   Gold Coral Reef-USSCMC-LIMA 116 5 14 (21) 14 13 16 6 8 5 21 14
15 7086 John Mastrandrea & Michael Mastrandrea   Gold Rochester YC 126 (53\UFD) 14 20 6 17 7 26 12 8 7 9
16 4812 Sinead McManus & Nicolas Muller   Gold Coral Reef Yacht Club 126 8 (53\UFD) 6 26 8 11 9 9 13 14 22
17 7834 Teddy Nicolosi & Amanda Engeman   Gold St Thomas Yacht Club-Chicago Yacht Club 141 28 17 5 20 9 19 3 12 6 22 (41)
18 13 Jensen McTighe & Dae Kelly   Gold Lauderdale Yacht Club 149 7 11 27 20 14 5 (52\SCP) 4 11 42 8
19 4205 Kyle Dochoda & George Sidamon-Eristoff   Gold St. Petersburg Yacht Club 149 12 22 10 12 22 8 20 11 12 (26) 20
20 7468 Julia Reynolds & Anne Sidamon-Eristoff` Female Gold Pequot Yacht Club 150 2 12 10 9 24 19 34 13 (48) 10 17
21 5433 Audrey Giblin & Lucy Wilmot Female Gold SSYC 151 (53\UFD) 7 2 7 21 16 1 53\BFD 2 23 19
22 9278 Cole Harris & Tanner Chapko   Gold San Diego Yacht Club 155 (53\UFD) 13 8 16 4 11 7 1 17 53\DNF 25
23 7866 Jack Reiter & Jack Joslin Junior Gold San Diego Yacht Club 158 8 2 4 8 10 18 22 8 31 (53\DNF) 47
24 5790 Porter Kavle & Caroline McNeil   Gold Annapolis Yacht Club 164 (53\UFD) 53\UFD 12 13 10 9 8 6 26 17 10
25 6350 Patrick Wilson & Arie Moffat   Gold RNSYS-KYC 165 (53\UFD) 4 11 11 3 3 53\BFD 30 22 15 13
26 2112 Emma Kaneti & Charlotte Mack Female Gold Larchmont Yacht Club- Coral Reef Yacht Club 172 2 12 18 27 19 25 10 15 (45) 20 24
27 1117 Sam Gavula & Taylor Gavula   Gold Bay Head YC-LISOT 176 23 29 24 21 18 10 6 13 24 8 (43)
28 7230 Grace Howie & Ciara Rodriguez Female Gold Coral Reef Yacht Club 177 20 24 35 (53\DNF) 15 25 17 5 10 5 21
29 9876 Amanda Majernik & John Majernik Junior Gold San Diego Yacht Club 178 3 19 17 4 8 15 37 3 (44) 35 37
30 7302 Ryan Hennessey & Caroline Bayless   Gold Annapolis YC 179 9 19 21 26 12 4 13 19 29 (31) 27
31 7716 Nicholas Marwell & Jackson Ritter   Gold SFYC-STFYC 182 13 36 16 7 27 18 14 17 23 11 (38)
32 70 Paula Resto & Katie Delisser Female Gold Coral Reef Yacht Club 183 3 11 12 15 19 30 26 9 (32) 27 31
33 7658 Ryan Vittimberga & Max Vittimberga   Gold CRYC- LYC 183 23 9 13 12 24 29 9 18 21 25 (36)
34 7249 Sam Baker & Emma Marsden   Gold Coral Reef Yacht Club 197 15 26 19 13 28 26 5 14 (43) 16 35
35 4565 Sally Wilmot & Sam Roughneen Junior Gold Richmond YC 200 27 32 16 19 23 21 8 22 14 (33) 18
36 7712 Gray Benson & Benjamin White   Gold Tred Avon Yacht Club 207 10 13 9 33 11 7 29 15 (50) 40 40
37 5825 Casey Cabot & Nick Salvesen   Gold Annapolis Yacht Club 212 21 10 24 10 26 12 29 22 42 (47) 16
38 7661 Mark Brunsvold & Skye Ehrhart   Gold Sarasota Youth Sailing 213 17 10 25 19 2 22 35 11 (40) 38 34
39 4595 Owen Schafer & Evan Arnold   Gold Coronado Yacht Club 215 26 20 18 15 5 14 28 27 (46) 32 30
40 7615 Austin Ando & Declan McGranahan   Gold CRYC 223 (53\UFD) 3 15 6 9 4 32 53\BFD 49 6 46
41 6595 Noah Lyons & Julie Cromie   Gold IRFSA-CCSC 224 17 15 23 28 16 23 2 32 35 (37) 33
42 3980 Patrick Shannon & Athena Malcolm   Gold NHYC 226 22 (53\DNF) 15 36 20 10 15 10 15 41 42
43 ECSA55 George Hambleton & David Beaudry   Gold Fort Walton Yacht Club 228 30 16 26 22 (42) 20 27 7 33 36 11
44 7259 Joshua Sullivan & Clara Brown   Gold White Bear Sailing School 232 26 23 23 9 18 17 17 25 (51) 30 44
45 4143 James Golden & Ian Mathiesen Junior Gold Annapolis Yacht Club 232 14 21 22 10 32 44 24 24 18 (53\DNF) 23
46 7724 Dana Haig & Zach Zeelander   Gold Little Egg Harbor Yacht Club 239 13 17 30 16 23 33 3 18 41 (46) 45
47 7845 Grace Yakutis & Madeline Bubb Female Gold Coronado Yacht Club 240 (53\UFD) 7 13 18 6 20 18 32 30 43 53\DNF
48 7830 Spencer Keenan & Aisling Sullivan   Gold Chicago Yacht Club 250 20 27 20 11 13 27 28 27 38 (39) 39
49 7300 Enrique Gaston & Maddie Sharp Junior Gold Key Biscayne Yacht Club 269 16 21 22 37 31 6 19 33 39 45 (53\DSQ)
50 CAL1 Gavin McJones & Ansgar Jordan Junior Gold California YC 279 30 31 30 22 21 32 12 14 34 (53\DNC) 53\DNC
51 7005 Eloise Burn & George Psichos   Gold Bay Head Yacht Club 283 32 28 25 38 17 9 19 24 47 44 (53\DNF)
52 1929 Julia Kowalewska & Catherine (B) Lindsay Female & Junior Gold CRYC 304 15 46 29 31 20 33 10 20 52 48 (53\DNF)

Principal Race Officer: Campbell Rich
Chief Judge: Harry Keith

15-Feb-16, 15:20:50
St. Pete Scorer